Instrukcja obsługi oczomyjek i pryszniców bezpieczeństwa
Przedstawione przez nas wybrane zalecenia oparte są m.in. na normie ANSI Z.358.1 (American National Standard Institute) - standardy regulacyjne dla urządzeń do przemywania oczu i pryszniców ratunkowych.
Szkolenie z zakresu obsługi
Szkolenie to niezwykle istotny element związany z zapewnieniem odpowiedniej ochrony osobom narażonym na kontakt z agresywnymi substancjami chemicznymi bądź z wysokimi temperaturami. Jaki bowiem będzie pożytek z zainstalowanej oczomyjki, prysznica ratunkowego czy awaryjnego urządzenia łączonego, jeżeli pracownicy nie będą potrafili z nich skorzystać? Pracownicy i pracodawcy muszą być świadomi możliwych wypadków i dobrze wiedzieć, jak obsługiwać oczomyjki oraz prysznice bezpieczeństwa. Każdy pracownik, który na swoim stanowisku pracy będzie narażony na kontakt z toksycznymi substancjami bądź z wysoką temperaturą, powinien być objęty programami szkoleniowymi z zakresu obsługi oczomyjek oraz pryszniców bezpieczeństwa.
Ale również pozostali pracownicy, nie narażeni na takie niebezpieczeństwa, powinni wiedzieć jak obsługiwać myjki do oczy czy natryski ratunkowe, aby wszyscy – jako zespół – potrafili skutecznie reagować i zapewnić osobie poszkodowanej właściwą pierwszą pomoc.
W programie szkolenia warto uwzględnić włączanie i wyłączanie przez pracowników awaryjnych pryszniców bezpieczeństwa i myjek do oczu.
Można również rozważyć wprowadzenie próbnych scenariuszy wypadków. Na przykład pracownicy mogą mieć zawiązane oczy, aby zasymulować tymczasowe zaślepienie przez niebezpieczną substancję chemiczną i przejść z taką przesłoną na oczach do stacji ratunkowej (prysznica bezpieczeństwa czy oczomyjki) . Celem tego eksperymentu jest umożliwienie pracownikom ze zawiązanymi oczami dotarcie do stacji ratunkowej w jak najszybszym czasie (10 sekund) i ocena, czy droga do oczomyjki czy prysznica ratunkowego jest wolna od przeszkód w dotarciu do celu w stanie dezorientacji.
Instrukcja użytkowania oczomyjek (myjek do oczu)
- W przypadku dostania się do oczu substancji agresywnych (lub opatrzenia twarzy) należy natychmiast udać się w kierunku oczomyjki. Jeżeli osoba poszkodowana ma z tym problem powinna otrzymać pomoc w dotarciu do oczomyjki od współpracowników (stąd tak istotne jest odpowiednie szkolenie wszystkich pracowników z zakresu obsługi oczomyjek i pryszniców ratunkowych, nie tylko tych narażonych bezpośrednio na niebezpieczeństwo).
- Natychmiast po dotarciu do oczomyjki należy uruchomić wypływ wody. W zależności od modelu będzie to naciśniecie klapki przy misie oczomyjki, naciśnięcie pedału nożnego do uruchamiania wody bądź wejście na platformę.
- Rozszerzyć powieki i trzymając je obiema rękami płukać oczy w strumieniu wody przez minimum 15 minut. Strumień wody będzie opłukiwał również całą twarz, więc będzie to pomoc skuteczna również w przypadku oddziaływania substancji na tę część ciała, nie tylko oczy.
- W międzyczasie współpracownicy powinni wezwać jak najszybciej pomoc medyczną.
Instrukcja użytkowania pryszniców bezpieczeństwa (natrysków awaryjnych
- W przypadku niebezpiecznego kontaktu z chemikaliami bądź zapalenia odzieży należy natychmiast udać się w kierunku prysznica bezpieczeństwa. Jeżeli osoba poszkodowana ma z tym problem powinna otrzymać pomoc w dotarciu do prysznica bezpieczeństwa od współpracowników (stąd tak istotne jest odpowiednie szkolenie wszystkich pracowników z zakresu obsługi oczomyjek i pryszniców ratunkowych, nie tylko tych narażonych bezpośrednio na niebezpieczeństwo).
- Natychmiast po dotarciu do prysznica ratunkowego należy uruchomić wypływ wody. W zależności od modelu będzie to pociągnięcie za cięgno z trójkątną rączką, naciśnięcie pedału nożnego do uruchamiania wody bądź wejście na platformę.
- Wejść pod strumień wody i spłukiwać ciało przez minimum 15 minut. Jeżeli to możliwe podczas spłukiwania ciała należy ściągać odzież, na której znajdują się szkodliwe substancje chemiczne.
- W międzyczasie współpracownicy powinni wezwać jak najszybciej pomoc medyczną.